Badania Marketingowe

Badania rynkowe

Czy to dziwna sztuka?

Jeśli sztuka, to dziwna i niełatwa. Ktoś kiedyś stwierdził, iż 80% przebadanych i wprowadzonych na rynek produktów nigdy nie odnosi sukcesu. Po co więc cały ten wysiłek? Czyżby 20% skuteczności takich badań było wystarczająco zachęcające? A może klienci firm badawczych liczą, że dostaną dużo więcej?

Sztuka podglądania gwiazd czy zwyczajnych planetoid? A może sztuka spoglądania na wskroś...? Dopóki świat będzie istniał, dopóty w ludziach będzie nadzieja, a firmy będą wierzyć w skuteczność badań marketingowych. Co w takiej sytuacji pozostaje firmom badawczym? Pewnie wiara w skuteczność swoich metod i... szczerość respondentów :) Niezależnie od analiz skuteczności (które wcale nie muszą odzwierciedlać rzeczywistości) nie należy mieć wątpliwości co do wagi tego sektora.

Rynek badań rozwija się prężnie i, co jest bardzo istotne, nie podlega zbyt dużym wpływom koniunktury w gospodarce, bowiem każda licząca się na rynku firma, aby pozostawać w grze powinna inwestować w badania marketingowe, i to niezależnie od tego czy jest koniunktura, czy jej nie ma (a jeśli jej nie ma, to tym bardziej). Firmy odnoszące sukces posiadają głęboką wiedzę dotyczącą ich przedmiotu działalności. Znają klientów, rynki, produkty i konkurencję. Nie są im obce takie pojęcia, jak badanie rynku, analiza konkurencji czy pozycjonowanie produktu. Jakkolwiek ponętny może się wydawać pomysł na nowy produkt czy usługę, bez odrobiny strategii marketingowej przedsięwzięcie skazane jest na krótki żywot, lub nawet całkowitą porażkę jeszcze przed startem.

Stosunkowo mało popularne jeszcze (w porównaniu do państw zachodnich) badania marketingowe w Polsce mają bardzo duży potencjał rozwoju. Co więcej, sektor ten jak wiele innych, nie może pozostawać obojętnym wobec nowych trendów (np. wzrost popularności metody Mystery Shopper, spowodowany zmianą mentalności polskich konsumentów oraz większą dbałością firm o jakość obsługi, czy też kurs na etnografię) czy nowinek technologicznych (wykorzystywanie urządzeń przenośnych do zbierania i organizacji danych, czy coraz powszechniejsze wykorzystywanie internetu, np. poprzez tworzenie paneli badawczych). To wszystko dodatkowo napędza rozwój branży badawczej. Nowe wypiera stare. Śledzenie bieżących trendów jest po prostu koniecznością.

P: To nie dla mnie. Nie możecie mi polecić czegoś innego?
O: Oczywiście... www.sztuka.netZasoby online

Czyli skąd czerpać wiedzę o badaniach

Jeśli mamy na myśli wykorzystanie nowoczesnych technologii w badaniach, to blog Pana Marcina Piwowarczyka jest w tej kwestii szalenie smakowitym kąskiem. Pan Marcin, osobiście związany z dużą firmą badawczą ukierunkowaną na innowacyjne rozwiązania, pisze na swojej prywatnej stronie onlineresearch.pl o badaniach rynkowych prowadzonych przez internet. Jeśli interesują Cię perspektywy wykorzystania tego medium w badaniach, koniecznie zaglądnij.

Internet jest wymarzonym źródłem informacji na dowolny temat - badania marketingowe nie są tutaj wyjątkiem Innym interesującym źródłem jest strona Pani Jolanty Tkaczyk. Pani dr nauk ekonomicznych jest autorką artykułów wielu renomowanych czasopism branżowych. Artykuły te udostępnione są na stronie rynkologia.pl Wiele z nich dotyczy właśnie badań marketingowych, choć Pani Tkaczyk generalnie zajmuje się dużo szerszą tematyką, niż same badania.

Badania marketingowe. Świat okiem badacza to blog Pani Agnieszki Górnickiej, kobiety uzależnionej od badań. Jak najbardziej warto śledzić wpisy na tej stronie, gdyż mamy tutaj okazję spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy (jak sama nazwa bloga wskazuje i pod warunkiem, że sami nie jesteśmy badaczami). Pani Agnieszka jest współzałożycielką firmy Inquiry.

Questuspoint - ponoć największa w Polsce księgarnia internetowa z zakresu biznesu. Jeśli wejdziesz na tą stronę i wpiszesz w wyszukiwarkę hasło "badania", to otrzymasz listę bardzo pożądanych pozycji (książkowych oczywiście). Księgarnia podejmuje wysiłek, aby posiadać z jednej strony najszerszą na polskim rynku ofertę publikacji z zakresu biznesu (książkowych, audio itp.), z drugiej strony - dbając o czas i pieniądze swoich klientów - stara się selekcjonować publikację poprzez wybór najbardziej wartościowych (w ocenie ekspertów księgarni - akademików i praktyków biznesu) pozycji książkowych i opracowywanie na ich podstawie kilkustronicowych (6-9 stron) Abstraktów Biznesowych. Stanowią one przegląd aktualnych koncepcji, trendów i wiedzy biznesowej, jak również wskazują na te publikacje, których współczesny menedżer nie może pominąć.

Księgarnia internetowa Lideria to jedna z największych i najdłużej działających księgarni w internecie. Księgarnia jest laureatem rankingu sklepów internetowych 2008 Money.pl i tygodnika Wprost w kategorii 'Książki'. Można tu nabyć szereg pozycji z wielu dziedzin, w tym również książki z kategorii marketing, reklama oraz badania marketingowe.

P: Wciąż nie jesteś usatysfakcjonowany?
O: Zaglądnij do sąsiedniej sekcji o portalach i organizacjach badań marketingowych   >>
Rodzaje badań, metody, słowniki

Definicje pojęć badawczych dostępne online

Misją naszego serwisu jest być bardziej drogowskazem, niż samym celem podróży. Dlatego na ogół nie tworzymy własnej bazy informacji, lecz staramy się kierować do odpowiednich źródeł. Tak też jest w przypadku definicji pojęć badawczych. Niektóre firmy związane z badaniami posiadają bardzo bogate zasoby. Jesteśmy więc zaledwie kilka kliknięć od ich eksploatacji...

Badania marketingowe - generalnie cały czas chodzi o to samo, tylko czasem metody się zmieniają BBM - tutaj się dowiemy co to są badania marketingowe, jakie są rodzaje badań, metody, techniki i narzędzia pomiaru, oraz metody doboru próby badawczej.
CBS Ultex Ankieter - słownik pojęć badawczych.
Dobre Badania - słownik badań marketingowych, rynkowych i społecznych autorstwa Pana Piotra Dobrodzieja - najsympatyczniejszego badacza pod słońcem. Słownik zawiera obszerny wybór terminów stosowanych w badaniach marketingowych, rynkowych i społecznych. Przedstawia rodzaje badań, narzędzia, metody i techniki badawcze oraz wszelkie pojęcia wykorzystywane przez badaczy w ich codziennej pracy - tak przynajmniej twierdzi Pan Piotr.

P: Wciąż błądzisz po omacku?
O: Dołącz do grupy Badania Rynku na portalu GoldenLine i podyskutuj ze znawcami branży na tematy związane z badaniami marketingowymi.
Artykuły i raporty

Czyli badacze publikują

Miejsca, gdzie można znaleźć ogólnie dostępne artykuły i raporty:

Artykuły, raporty, analizy, rankingi, referaty i prezentacje... AGB Nielsen - raporty nt. oglądalności stacji, programów telewizyjnych oraz emisji reklam
ASM - publikacje nt. rynku budowlanego
BCMM - notki prasowe i raporty z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców Katowic (głównie)
CBOS - publikowane z miesięcznym opóźnieniem raporty omawiające wyniki niekomercyjnych sondaży
CBS Ultex Ankieter - raporty przygotowane przez zespół CBS Ultex Ankieter
CEM - bardzo obszerne i wartościowe artykuły różnych autorów nt. badań marketingowych
ERESTE - na tej stronie znajdziecie publikacje autorstwa Pani Katarzyny Staszyńskiej, dominująca tematyka - badania
Gemius - archiwum komunikatów prasowych nt. badań internetu i internautów
IMAS - raporty z badań konsumenckich na różne tematy
inQuiry - materiały z różnych konferencji, artykuły prasowe oraz publikacje na temat badań marketingowych i różnych metod badawczych
Izmałkowa CONSULTING - troszkę etnografii, a może nawet troszkę więcej niż troszkę - po prostu bardzo ciekawe artykuły
KERALLA - raporty z badań prowadzonych cyklicznie
MillwardBrown SMG/KRC - referaty i prezentacje
Nielsen - trendy i analizy, globalne raporty i materiały do pobrania, notatki prasowe
PBS DGA - wyniki badań, artykuły
ProPublicum - raporty, broszury, wykłady i wywiady
PTBRiO - newslettery, komentarze, katalogi PTBRiO i inne publikacje
Semiotic Solutions - zaglądnijcie do czytelni i poczytajcie o wykorzystaniu semiotyki w marketingu
WITALNI - artykuły autorstwa trenerów firmy WITALNI, temat przewodni to oczywiście czynnik ludzki w marketingu

P: Czy na tej stronie nie ma czegoś, co nie działałoby jak tabletka nasenna?
O: Jest!... Blog Julii Izmałkowej. Jeśli przy tym również będziesz przysypiać, to znaczy że nie dospałeś po nocnej zmianie.
Respondenci

Kluczowy element układanki

Czym byłaby branża badań rynkowych bez osób chcących dzielić się swoimi opiniami? Dlatego ta grupa osób również dla nas jest bardzo ważna.

Grupa fokusowa w tradycyjnej formie - nowoczesne technologie pozwalają na przeprowadzanie wywiadów grupowych bez konieczności gromadzenia ich uczestników w jednym miejscu Osoby chcące zrobić użytek ze swoich opinii odsyłamy do działu panele internetowe, gdzie niewątpliwie można rozpocząć przygodę z płatnymi ankietami internetowymi. Szczególnego rodzaju respondentem można również zostać wcielając się w rolę tajnego audytora, czyli mystery shoppera.

P: Nie masz zaufania do badań rynku i opinii?
O: Program TOMZ pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.Organizacje i Portale

Organizacje i portale tematyczne to źródło wielu informacji dotyczących szeroko pojętego tematu badań marketingowych.
Portale i organizacje badań rynku

Normy etyczne i metodologiczne w badaniach, kodeksy i standardy, normy jakości pracy, raporty nt. rynku badawczego, narzędzia, słowniki, definicje, szkoły, szkolenia i kursy, seminaria, kongresy, konferencje i aktualności ze świata badań - czyli dla każdego coś dobrego.

Poniżej znajduje się lista miejsc gdzie możesz znaleźć te wszystkie informacje. Niektóre z tych serwisów są ściśle związane z badaniami marketingowymi, inne zajmują się tym tematem jako jednym z wielu działów komunikacji marketingowej...

 • PTBRiO Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i OpiniiTowarzystwo skupiające w sobie środowisko badaczy rynku i opinii, należą do niego pracownicy i klienci agencji badawczych. Towarzystwo prowadzi Szkołę Badań PTBRiO, szkolenia otwarte i zamknięte z technik i obszarów badawczych oraz comiesięczne spotkania Klubu Badacza.

  To prawdziwa skarbnica wiedzy o rynku badawczym. Corocznie wydaje katalog PTBRiO, który opisuje stan rynku badań w Polsce oraz prezentuje agencje badawcze. Całości dopełnia comiesięczny newsletter oraz komentarze i publikacje nt. rynku badawczego.
 • OFBOR Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku Stowarzyszenie, którego członkami są instytuty badawcze. Oczkiem w głowie tej organizacji są normy etyczne i metodologiczne w badaniach. Organizacja intensywnie pracuje nad "czystością", przejrzystością i dobrym wizerunkiem rynku badawczego w Polsce, czego efektem są takie przedsięwzięcia, jak program 'Twoja opinia ma znaczenie', Program Kontroli Jakości Pracy Ankieterów (PKJPA) czy Lista Robinsona. Można tu znaleźć również kodeksy i standardy obowiązujące w świecie badań, prawa respondentów oraz raporty i aktualności.
 • ESOMAR Europejskie Stowarzyszenie Badaczy Rynku i Opinii ESOMAR (European Society for Opinion and Marketing Research) to międzynarodowe stowarzyszenie ukierunkowane na podnoszenie standarów jakościowych oraz etycznych badań opinii publicznej i badań rynkowych, czego przykładem może być "Międzynarodowy Kodeks postępowania w badaniach rynkowych i spolecznych" regulujący zagadnienia odpowiedzialności badaczy wobec badanych, stosunki badaczy z ogółem społeczeństwa i ze środowiskami gospodarczymi, wzajemne prawa i obowiązki klientów i badaczy oraz zasady przedstawiania wyników badań.

  ESOMAR zrzesza członków z około 100 krajów, organizuje seminaria i konferencje na całym świecie, wydaje profesjonalne publikacje, prowadzi edukację poprzez warsztaty i szkolenia, a także reprezentuje branżę badawczą na forum międzynarodowym.
 • Twoja opinia ma znaczenie Inicjatywa OFBOR, mająca na celu aktywizację respondentów oraz zachęcenie ich do uczestnictwa w badaniach kwestionariuszowych. Twórcy i uczestnicy programu - czyli OFBOR i wszystkie zrzeszone w nim instytuty badawcze - postawili sobie za cel wyjaśnianie roli, jaką we współczesnym społeczeństwie oraz gospodarce odgrywają badania. Na stronie internetowej programu możemy dowiedzieć się czym są badania, w jaki sposób przeprowadza się badania kwestionariuszowe, jakie są prawa respondenta, oraz dlaczego nie należy się obawiać ankieterów... :)
 • MARKETING przy kawie Serwis internetowy "Marketing przy Kawie" gromadzi informacje dotyczące komunikacji marketingowej w Polsce. Jest to e-magazyn o marketingu, reklamie i kulturze popularnej. Prezentuje w lekki sposób mozaikę opinii, poglądów i idei marketingowych; opisuje najbardziej aktualne zagadnienia, będące "znakiem naszych czasów". Gromadzi również bieżące informacje ze świata marketingu i reklamy.

  W kategorii "Badania marketingowe" znajduje się wiele ciekawych aktualności ze świata badań. Obowiązkowa lektura dla Ciebie, zwłaszcza jeśli właśnie pijesz kawę.
 • Media2.pl Już dziś możecie korzystać z zasobów nowoczesnego magazynu jutra :) Media2.pl jest magazynem internetowym, który porusza tematykę związaną z mediami, internetem, reklamą i PR, a także nowymi technologiami oraz badaniami. Codziennie w serwisie publikowane są najświeższe informacje i relacje na żywo z konferencji prasowych.

  W dziale "Badania" publikowane są aktualne statystyki z poszczególnych mediów. Na bieżąco analizowane są wyniki sprzedaży prasy, oglądalności programów telewizyjnych, popularności stron internetowych, słuchalności radia czy opiniotwórczości mediów.
 • Badania Marketingowe - Wirtualne Media Wirtualnemedia.pl to największy polski wortal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, telekomunikacji, public relations, badaniom marketingowym i gospodarce. Można tu znaleźć najnowsze informacje, które są codziennie aktualizowane. Nie brakuje też wywiadów ze znanymi osobistościami mediów. Na stronach Wirtualnemedia.pl znajdują się również aktualne wyniki oglądalności stacji telewizyjnych i słuchalności rozgłośni radiowych, a także wyniki sondaży społecznych na aktualne tematy.
 • Mediarun.pl Jeśli wciąż nie macie dość tych wszystkich informacji na temat mediów, to być może serwis Mediarun.pl ma w swoim arsenale takie rzeczy, które mogą Was zaspokoić. Serwis codziennie publikuje najważniejsze informacje z rynku reklamy i mediów. Kategoria "Badania" jest tutaj godna polecenia, więc... polecamy!
 • Produkt Roku "Produkt Roku. Wybór Konsumentów" to program marketingowy skierowany do producentów i dystrybutorów produktów branży FMCG. Program tworzą dwa elementy: wielkie badanie opinii polskich konsumentów na temat nowych lub innowacyjnych produktów FMCG oraz tytuł i logo, którym producenci mogą posługiwać się w komunikacji marketingowej produktów uznanych za najlepsze w swoich kategoriach.

  Projekt badawczy "Produkt Roku. Wybór Konsumentów" jest ogólnopolskim sondażem realizowanym na próbie ponad 5000 konsumentów. Badanie konsumenckie na zlecenie spółki Produkt Roku Polska przeprowadza TNS OBOP.
 • zbadaj.to Praca badacza to nie tylko inspirująca i ciekawa, ale także całkiem dobrze opłacana profesja. Rozpocznij karierę w badaniach.
  Zbadaj.to to konkurs przeznaczony dla studentów, którzy chcą związać swoją karierę z badaniami rynku.
 • Megapanel PBI/Gemius Badanie Megapanel PBI/Gemius (dawniej Polskie Badanie Internetu) polega na stworzeniu Panelu Internetowego. Projekt badawczy wspierają największe polskie portale Gazeta.pl, Interia.pl, Onet.pl, Rzeczpospolita OnLine oraz Wirtualna Polska zrzeszone w PBI. Osoby, które biorą udział w tym wyjątkowym badaniu, tworzą Panel Internetowy, czyli grupę osób reprezentującą całą społeczność internautów.

  Celem badania jest zebranie informacji na temat polskiej społeczności internetowej, określenie profilu użytkowników internetu, intensywności korzystania z sieci globalnej, a także stworzenie rankingu najbardziej popularnych stron WWW - w efekcie ma się to przyczynić do rozwoju polskiego internetu, jako zbadanego i tym samym wiarygodnego medium dla reklamodawców, agencji reklamowych, inwestorów i firm, których działalność będzie lub jest związana z internetem.

  Możliwość przeglądania i sortowania danych według wąsko sprecyzowanych kryteriów stanowi podstawę planowania, realizacji i kontroli wykonania mediaplanów kampanii internetowych. Najwięksi reklamodawcy na polskim rynku wykorzystują wyniki badania Megapanel PBI/Gemius podczas podejmowania decyzji w procesie lokowania budżetów reklamowych w internecie.
 • Ranking.pl Celem serwisu Ranking.pl jest przybliżanie w przystępny sposób wiedzy o polskim internecie wszystkim osobom zainteresowanym jego rozwojem i aktualnymi trendami. Podstawą tej wiedzy są dane pochodzące z realizowanego przez firmę Gemius SA badania gemiusTraffic, którego celem jest dostarczanie informacji o ruchu na witrynach internetowych. Badanie realizowane jest również w coraz liczniejszej grupie państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. na Litwie i Ukrainie, w Czechach, Łotwie i Estonii. Na podstawie tych danych obliczane są następujące rankingi: systemów operacyjnych, przeglądarek internetowych, rozdzielczości monitorów, głębi kolorów, województw, z których łączą się polscy internauci, państw, z których łączą się z polskimi witrynami zagraniczni internauci, wyszukiwarek internetowych, katalogów stron WWW oraz zestawienie ilustrujące poziom akceptacji cookies.

  Chcesz wiedzieć, czy nowe wersje przeglądarek cieszą się powodzeniem? Śledzić na bieżąco, jakie wyszukiwarki wybierali użytkownicy internetu w zeszłym tygodniu? Przekonać się, które z polskich województw jest "królestwem internautów", a w którym jest ich najmniej? Zaprenumeruj e-biuletyn - znajdziesz co tydzień aktualne dane w Twojej skrzynce pocztowej.
 • Media & Marketing Polska Kolejna lektura do poczytania w wolnej chwili. "Media & Marketing Polska", najstarszy ogólnopolski magazyn poświęcony mediom, reklamie i marketingowi, jest obecnie jedynym pismem w branży, który ukazuje się w cyklu tygodniowym. Stanowi obszerne źródło informacji na temat nowych produktów, systemów dystrybucji, innowacji marketingowych, działań promocyjnych oraz różnych technik sprzedaży. Informuje o agencjach reklamowych, klientach, dla których pracują, nowych kampaniach i przetargach.

  To również letura o aktywności i kondycji rynku badawczego. Aby się czegoś dowiedzieć koniecznie musimy się zaopatrzyć w egzemplarz czasopisma, gdyż strona internetowa niestety nie stanowi bogatego źródła wiedzy.
 • SATISO Pod tą nazwą kryje się Pan Robert Domański oraz usługi szkoleniowo - doradcze związane przede wszystkim z obszarem zarządzania relacjami z klientami. Tematy szkoleń to: Badania zadowolenia, satysfakcji i lojalności klientów; Metody nieankietowe w badaniach satysfakcji i lojalności klientów; Metody ankietowe w badaniach satysfakcji i lojalności klientów; Co dalej po badaniach?; Klienci wewnętrzni, kultura organizacyjna, komunikacja wewnętrzna; Reklamacje
 • MRPro Zdecydowaliśmy się również zaprezentować tutaj ofertę Grupy Cron z Warszawy. Firma Cron realizuje projekt: "MarketResearcher - Informatyczny system do tworzenia i zarządzania badaniami (zewnętrznymi, wewnętrznymi, rynku, opinii)" współfinansowany ze środków budżetu państwa oraz Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem Projektu jest wytworzenie prototypu nowego systemu informatycznego, służącego tworzeniu i zarządzaniu projektami marketingowymi i badaniami rynku, opartego na platformie internetowej.

  MRPro to interaktywny system wspomagania pracy badawczej. To wielomodułowe środowisko, pozwalające kompleksowo prowadzić badania wszelkiego typu. Dzięki MRPro możliwy jest nie tylko sprawny proces pozyskiwania danych, ale również efektywna analiza zgromadzonego materiału.
 • GoldenLine A to coś z zupełnie innej beczki, choć z góry zaznaczamy, że branża badawcza również tutaj jest bardzo szeroko reprezentowana. GoldenLine jest społecznością skupioną na rozwoju kariery i życia zawodowego. Pomaga poznawać ludzi, zaistnieć w branży i monitorować rynek pracy.

  GoldenLine to pasja, kontakty, wiedza i doświadczenie kilkuset tysięcy osób aktywnych zawodowo. To serwis społecznościowy, który łączy profesjonalistów o bardzo różnych zainteresowaniach, stanowiskach oraz celach zawodowych. To również prawdziwa kopalnia wiedzy, tworzona przez użytkowników, którzy dyskutując na forach budują bazę doświadczeń i informacji. Członkowie portalu założyli bardzo wiele grup dyskusyjnych, których tematem są ankiety internetowe, badania marketingowe i inne pokrewne.